Richmond VA > City Council Voter District 7

Last Updated: 2013-07-10

Cynthia I. Newbille

The Honorable Cynthia I. Newbille Councilwoman,
Richmond City Council, East End 7th Voter District

     Office:   (804)646-3012
     Fax:  (804)646-5468
     Email Address:  email link
     Email Form (Recommended for public computers):  email form link

Samuel Patterson, Liaison (804)646-3012
     Liaison Email Address:   liaison email link
     Liaison Email Form (Recommended for public computers):   liaison email form link

    • Employment
      • Program Officer and Patient Centered Medical Home Coordinator
        Richmond Memorial Health Foundation
    • Education
      • Ph.D. - Public Policy and Administration - December 2010
        Virginia Commonwealth University, Richmond, Virginia
      • M.A. - Psychology - May 1983
        State University of New York (SUNY) at Stony Brook, Stony Brook, L.I., New York
      • B.A. - Psychology and Linguistics - August 1974
        State University of New York (SUNY) at Stony Brook, Stony Brook, L.I., New York
    • Richmond City Council
      • January 2, 2013 - December 31, 2016 (Elected November 6, 2012) (four-year term)
      • November 9, 2009 -December 31, 2012 (Elected November 2009) (three-year term) NOTE 1 and 2
    • NOTE 1:
      • Ms. Newbille was elected to Richmond City Council as the Councilperson for the East End 7th District in a Special Election held on November 3, 2009 to fulfill the remaining three years of the elected term for that District, which was left vacant by the departure of Councilwoman Delores L. McQuinn in December of 2008. Subsequent to her election to Richmond City Council in November 2008, Councilwoman McQuinn was elected in a Special State Election as 70th District Delegate to the Virginia General Assembly and resigned her Council position, as she was not legally able to hold both. In February 2009, Richmond City Council appointed Betty L. Squire to temporarily fill in as Councilperson for the East End 7th District until the election of the new member in November of that year. Ms. Newbille's term runs November 9, 2009 to December 31, 2012.
    • NOTE 2:
      • Beginning January 1, 2009, Richmond City Council elected terms changed from two-year to four-year terms. (Per Richmond Citywide referendum held on November 2, 2004 as required by Virginia General Assembly Acts of Assembly 2004 Chapter 514 Section 2. The residents/voters of the City of Richmond approved the election of members of Richmond City Council to four-year terms beginning with the election held November 4, 2008.)

This is a print version of the webpage. The navigation of the site has been removed through the print css. If you require a printout of the page as it looks in your browser, please use screen capture.